• CENTRUM STUDIÓW MIGRACYJNYCH

Seminarium PTS o. Łódź i CSM UŁ "Socjologiczna analiza fenomenu polskiej gościnności wobec uciekinierów wojennych z Ukrainy"

Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Centrum Studiów Migracyjnych UŁ zapraszają na seminarium pt. Socjologiczna analiza fenomenu polskiej gościnności wobec uciekinierów wojennych z Ukrainy. Refleksje metodologiczne.

Seminarium odbędzie się 6 marca (poniedziałek) na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ w sali D207 w godzinach 14:00-16:00.

Gościć będziemy: Kamila Łuczaja (UŁ), Iwonę Leonowicz-Bukałę (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) i Olgę Krasko (V. N. Karazin Kharkiv National University)

Spotkanie poprowadzą: Katarzyna Waniek (UŁ, OŁ PTS) oraz Marcin Gońda (UŁ, CSM UŁ)

Zapowiedź treści, które zostaną omówione podczas seminarium: "W trakcie seminarium opowiemy o trudnościach metodologicznych i etycznych, które napotkaliśmy planując realizację projektu poświęconego fenomenowi „polskiej gościnności” po 24.02.2022 r. Dwustopniowa metodologia – wywiady z polskimi gospodarzami i ukraińskimi gościniami – spowodowała konieczność powołania międzynarodowego zespołu, w skład którego weszły również osoby z doświadczeniem uchodźczym. Scenariusz wywiadu zawierał ponadto szereg pytań o kwestie drażliwe, co wymagało szeregu konsultacji i podjęcia niełatwych decyzji. Bazując na naszych doświadczeniach projektowych, serii wywiadów z gospodarzami oraz pierwszych pilotażowych wywiadach z uchodźczyniami, pokazujemy trudności związane z badaniem kwestii, które budzą żywe emocje i mają ładunek polityczny. Wystąpienie zakończymy próbą zmapowania podobnych projektów prowadzonych w różnych miejscach Polski, i refleksją nad możliwością wykorzystania tych różnorodnych zbiorów danych w analizach porównawczych." (K. Łuczaj, I. Leonowicz-Bukała, O. Krasko)

Seminarium odbędzie się w formule hybrydowej. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu online, mogą dołączyć do niego poprzez platformę MSTeams.

Link do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy!